INTER CLASS RESULTS-

CLASS

DATE

EVENT

PARTICIPATION

RESULT

HOUSE

II

12.09.19

Hindi Group Recitation

15 -20 students

1st Students of II H

2nd Students of II B

3rd Students of II F & II E

 

 

III

18.09.19

Fun with Shapes

 

Full strength

1stChitrangdaSachan    III E

Aaradhya Dixit           III B

2ndVihaan Jain                III C

DevdritaHalder   III B 

3rdVanshikaTandon       III C

SehajKaurBindra III H     

Consolation:

JeeveshSrivastava            III H

DakshVinodAgarwal  III F

RitwikSanan                     III C  

Shivam

Sundaram

Satyam

Sundaram

Shivam

Shivam

 

Satyam

Sundaram

Vishwa

 

III

 

25.09.10

Hindi Creative Writing

 

Full strength

 

1stAvantikaAwasthi      III E

NayaraChoudhary    III H

2ndShivang Singh            III F

SiddharthVerma       III G

3rdAnika Singh                III C

SanakritiUpadhyayIII D

Consolation:

MananNarang                  III A

DevdritaHalder                III B

Shivam

Satyam

Sundaram

Vishwa

Vishwa

Vishwa

 

Shivam

Sundaram

III

26.09.19

English Creative Writing

 

Full Strength

1st Adyasha Tripathi         III F

     Nayara Choudhary      III H

2nd Ritwik Sanan               III C

      Saksham Garg             III D

3rd Vihaan Jindal               III A

      Udisha Agarwal          III G

Consolation:

Krishna Dhir                      III E

Sidak Kaur                         III B

Sundaram

Satyam

Vishwa

Satyam

Shivam

Shivam

 

Vishwa

Satyam




RamLila Manchan: It was beautifully put up by the students of Classes I & II.The Ramlila was showcased over a period of three days with 1Hour each day.There were almost 150 parents each day to watch the performance of 612 little kids.The school management members were there to encourage the students




Day I – 30.09.10 Time: 9:00a.m-10:00a.m
The Day 1 started with the Lighting of the lamp by the principal and few parents.There was a welcome speech by the principal followed by the following sequence of events –







Glimpses of Day 1

Day 2- 01.10.10 Time: 9:00a.m-10:00a.m
Day 2-- The parents were welcomed by the Principal.Ramlila took off from where it had left on Day 1.







Glimpses of Day 2

Day 3- 03.10.19 Time: 9:00a.m-10:00a.m
Day 3-- The parents were welcomed by the Principal.Ramlila took off from where it had left on Day 2.










Glimpses of Day 3


INTER CLASS RESULTS-

CLASS

DATE

EVENT

PARTICIPATION

RESULT

HOUSE

I

13.08.19

Tricolour Flower Making

Full strength

1st Sharon Gaur              I A

    Shivanshi Sharma      I D

2ndChetna Sharma          I F

     VartikaPundir           I C

3rdH.Prarthna                 I E

      Saanvi Kochar          I H

Consolation:

OjaswiBhola                   I D

ViaanPaliwal                  I G

Advit Arya                      I B

 

II

13.08.19

Tricolour Pen Stand

 

Full strength

1stAvika Gupta                 II F

Anishka Gupta                 II E

2nd Shreya Varnwal         II G

      Pinki Kumari             II D

3rdAnviksha Sharma       II H

     T. Akshadha               II B

Consolation:

Anant Kaushik                II C

Varnika Singh                 II A

 

III

13.08.19

Tricolour Toran Making

Full strength

1stKamakshiTayal          III C

Devdrita Halder             III B

2ndSiddharthMatpal       III A

     Anwesha Singh          III C

3rd Krishna Dhir             III E

Suyesh Dwivedi              III H

Consolation:

Aarya Jaswal                  III F

Gaurvi Pant                    III D

AchyutVij                       III G 

Vishwa

Sundaram

Shivam

Vishwa

Vishwa

Satyam

 

Sundaram

Sundaram

Vishwa

IV

14.08.19

Tricolour Wall Hanging

 

Full Strength

1st Arnav Raj                     IV C

     Anup Kumar Gupta    IV D

2nd Nishita Garg                IV C

     Anjali Kumari              IV B

3rd Anjali Mishra              IV F

      Kavya Garg                 IV D

Consolation:

      Tanush                         IV C

      Harshit Gupta             IV G

Sundaram

Vishwa

Sundaram

Shivam

 

Sundaram

 

Sundaram

Shivam

I

21.08.19

English Group Recitation

20 Students

1st Students of    IA

2nd Students of   IB

3rd Students of   I E

 

III

23.08.19

GK Quiz

Full Strength

1st Arav Choudhary          III B

2nd Javin Khurana            III D

     Ch. Aamod K Patro    III E

3rd Dhairya Dhiman         III C

     Adyasha Tripathi        III F

Consolation:

   Divyanshi Gattani         III A

   Saisha Yaduvanshi        III G

  Nyara Choudhary          III H

Sundaram

Satyam

Satyam

Sundaram

Sundaram

 

Sundaram

Sundaram

Satyam

IV

23.08.19

GK Quiz

Full Strength

1st Tejas Gupta                 IV A

2nd Kanav Verma             IV D

      Swayam Saksham      IV E

3rd Parth Kaushik            IV G

Consolation:

     Divyanshi                    IV B

     Daniyal Ahmad          IV F

     Abhiraj Singh             IV C

      Drishti Choudhary    IV C

Sundaram

Shivam

Vishwa

Satyam

 

Sundaram

Sundaram

Vishwa

Satyam

V

23.08.19

GK Quiz

Full Strength

1st Malini Sinha                V D

     Vansh Gupta               V F

2nd Garima Singh             V G

 3rd Abhinav Verma         V B

      Siddhant Sinha          V E

Consolation:

      Tanmay Jain               V A

Vishwa

Vishwa

Sundaram

Vishwa

Vishwa

 

Sundaram

I

29.08.19

Hindi Calligraphy

Full Strength

1st Aahana                         IA

     Adeena  Atyab             IF

2nd Shivank Dubey           I B

       Swadhi Wadhwa       I G

3rd Shivanshi Sharma      I D

      Lakshita Giri              I D

Consolation:

      Tanay Grover             I A

       Pranav Singh             I C





CLASS

DATE

EVENT

PARTICIPATION

RESULT

IV & V

22.08.19

News Reading

10 Students per House

1stStudents of Satyam House            

2ndStudents of Vishwa House         

3rdStudents of Shivam And Sundaram House

IV

23.08.19

Maths Quiz

3 Students per House

1stStudents of Vishwa & Shivam House            

2ndStudents of Satyam House





INTER SCHOOL RESULTS-

CLASS

DATE

EVENT

PARTICIPATION

RESULT

III

09.08.19

Contemporary Dance

23 Students

2ndPosition

III & IV

22.08.19

Rangometry

2 Students

2ndPosition

Movie Time: 28.8.19

Students of Classes 3 & 4 were taken for a movie 'Mission Mangal' and the students of class 5 went for Spiderman 2The students enjoyed the outing thoroughly.





Resplendence:28.08.19

Talent Trial: Theme: Water Conservation-The need of the hour Class: IV & V
Overall 13 schools participated in this event.Students demonstrated their talent through models & Charts.Aahana Halder of class 4 & Ananya Jha of class 5 of VBPS Noida emerged as winners.




Interclass Display Board Result:

Class III

1st Class III D

2nd Class III F

Class IV

1st Class IV C

2nd Class IV A

Class V 1st Class V G

Class V 2nd Class VD


Workshops Attended by teachers outside school:

1.

3.08.19 Topic:

Capacity building programme on 'Life Skills'

Organising Team: CBSE Dehradun

Venue:K C International School Greater Noida

Time: 9.30 a.m to 5.30 p.m.

Attended by Ishita Bhaumik & Shalini pandey

2.

31.08.19 Topic:

Evoking Excellence

Organising Team: Chinmaya Mission Noida

Venue: Ahlcon International School,Mayur Vihar, Delhi

Time: 8.30 a.m. to 1.30 p.m.

Attended By Aarti Kaul & Meeta Sharma

INTER CLASS RESULTS-

CLASS

DATE

EVENT

PARTICIPATION

RESULT

HOUSE

I

11.07.19

English Calligraphy

Full strength

1stPranshu Dogra            I B

     Shreya Kapoor           I F

2ndVartikaPundhir         I C

      LakshitaGiri              I D

3rdShivank Dubey           I B

      Trisha Gupta             I E

Consolation:

     Aarna Singh               I C

     Rishita Jaiswal           I G

 

IV

17.07.19

Hindi Picture Description

 

Full strength

1st Anurag Sinha             IV D

      HarshitManocha       IV A

2ndAahanaHalder            IV C

     IpshitaJha                  IV G

3rdMahir Arora               IV E

     Rayirth Shashwat      IV F

Consolation:

    AnanyaBindal            IV B

Shivam

Vishwa

Satyam

Shivam

Vishwa

Satyam

 

Sundaram

V

 

 

 

 

 

 

17.07.19

 

 

 

 

 

 

 

Maths Quiz

 

 

 

 

 

Full strength

 

 

 

 

 

 

1stShlok Agarwal          V C

2ndMrinankLaskar      V C

      Kumar Aditya          V D

     Varshit Agarwal       V D

      Swastika                   V G

      Kanishk                     V B

Shivam

Shivam

Sundaram

Satyam

Shivam

Shivam

V

17.07.19

English Creative Writing

 

Full Strength

1st Akshara Verma          V C

     Shambhavi Sinha       V C

2nd Mrinnali Sutar          V F

     Srijita Chatterjee       V B

     Anant Anand              V E

     Dhanishtha Thakur    V E

     Vanya Jha                    V F  

     Tanisha Khera             V F

      Om Singh Sanger       V D

Sundaram

Satyam

SundaramVishwa

Satyam

Vishwa

Vishwa

Sundaram

Shivam

 

II

19.07.19

English Spell Bee

Full Strength

 

1stAradhyaDua                II D

    Pranika Shukla            II F

2ndAbhirajVerma            II B

     Hardik Sharma           II F

    MadhaviS.Borole         II H

    Tanishk Gupta             II H

 

 

 

 

III

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.07.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

English Spell Bee           

 

 

 

 

Full Strength

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Nehaar Suri                 III H

     Chitrangda Sachan     III E

     Devdrita Halder          III B

2nd Dhairya Dhiman         III C

      Vihaan Gupta             III C

     Nayara Choudhary     III H

3rd Daksh Agarwal           III F  

      Suyash Dwivedi          III H

      Priyanshi                     III B

Consolation:

     Rajdeep Ghoshal         III D

Satyam

Shivam

Sundaram

Sundaram

Vishwa

Satyam

Sundaram

Satyam

Sundaram

 

Satyam

IV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II

 

 

 

 

 

 

 

 

II

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III

 

 

 

 

 

 

 

 

III

 

 

 

19.07.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.07.19

 

 

 

 

 

 

 

 

25.07.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25.07.19

 

 

 

 

 

 

 

 

26.07.19

 

Maths Quiz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tearing & pasting

 

 

 

 

 

 

 

Hindi Spell

Bee

 

 

 

 

 

 

 

 

Hindi Spell

Bee

 

 

 

 

 

 

 

English Group Recitation

 

Full Strength

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Full Strength

 

 

 

 

 

 

 

 

Full Strength

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Full Strength

 

 

 

 

 

 

 

 

20 Students per class

1st Agastya Mittal           IV C

      Ananya Tyagi            IV C

      Rayirth Shashwat      IV F

2nd Yug Sharma              IV D

      Devina Parashar        IV D

      Sanakaar Banaudh   IV D

      Akanksh Goel             IV E

      Lakshya Pratap Singh   IV F

      Unnati Kumari         IV G

      Arnav Rai                 IV G

      Akshaj Sharma        IV F

 

 

1st Sharon                          I A

     Gautami Mahala         I C

2nd Shivanshi Sharma      I D

      Abirami Kannan        I D

3rd Mudit                           I D

     Tapur  Howladar        I F

Consolation:

     Annika Jaiswal            I F

 

1st Dhairyaa Sharma        II G

     Anavi Upadhyay          II E

2nd Prakriti Pandey          II G

      Saanvi Magu               II E

      Anshika Gupta           II E

3rd Devyanshi Ghildiyal    II A

      Jinisha Srivastava        II F

      Manvi Tyagi                 II E

      Manasa Srivastava       II G

 

1st Manan Narang            III A

    Devdrita Halder           III B

     RAjdeep Ghoshal        III D

     Chitrangda                  III E

     Avintika Narayan       III E

2nd Aanhika Acharya       III A

3rd Achyut                         III G

     Pranjal Verma            III H  

 

1st Students of                  III E

     Students of                  III F

2nd students of                  III D

 

Shivam

Sundaram

Satyam

Satyam

Shivam

Shivam

Vishwa

Vishwa

Sundaram

Vishwa

Shivam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shivam

Sundaram

Satyam

Shivam

Shivam

Shivam

Vishwa

Satyam

 

 

 

 

Winners of English Group Recitation

 

 

 

Inter House Result:

Class

Date

Event

Participation

Result

House

III

17.07.19

Hanging Garden

2 Students per House

1st Suyash Dwivedi       III H

     Shaarvi Unniyal       III D

     Sahaj Kaur Bindra   III H

     Avnika Narayan        III A

2nd Devdrita Haldar       III B

      Ishika Trisal              III D 

Satyam

Satyam

Shivam

Shivam

Sundaram

Sundaram

 

 

 

 







Seva Samarpan, the community service club of Primary Department organised a Gardening Activity in which students of classes 4 and 5 learnt how to sow seeds with the help of the gardeners of the school. They sowed seeds like rajma. Gram, moong, tomato, chilli and lemon. It was a great learning experience for them





Interaction with Ms. Anupa Lal

Ms. Anupa Lal a well known writer and a story teller had an enthralling session with the students of class IV, in our school auditorium, today (18.7.19). She narrated an interesting story and the students asked her many questions which she answered happily. It was an enriching session for the students.









RESULTS (PRIMARY) FOR May 2019

CLASS

DATE

EVENT

PARTICIPATION

RESULT

HOUSE

IV

08.05.19

English Calligraphy

Full strength

1stHimanshiTrikha        IV D

    Tanisi Trivedi            IV A

2nd Bharat Jain              IV F

     HarshitManocha      IV A

3rdAnshika Yadav         IV C

     IpshitaJha                 IV G

Consolation:

      Nisha Kumari           IV E

Vishwa

Satyam

Shivam

Vishwa

Satyam

Shivam

Vishwa

V

08.05.19

Hindi

Calligraphy

Full strength

1stNamyaPrajapati         VC

Malini Sinha                   V D

2ndMadhviKakkar          V E

Maanya Sharma             V A

3rdPriya Panda                V D

      Anjali                         V E

Consolation:

     Vanya                           V F

Sundaram

Vishwa

Vishwa

Sundaram

Vishwa

Satyam

Vishwa

V

09.05.19

English Spell Bee

Full strength

1st Tanisha Khera           VF

    Shambhavi Sinha       VC

     Neha Gulati                VB

2ndGarima Singh            VG

      Pranit UKA               VF

      Vansh   Gupta           VF

3rd Aarush Gupta            VB

     Vedansh Grover         VF

     Anvay Pal                    VG

Consolation:

     Aditya Sinha               VA

    Charudut Jain             VF

Sundaram

Satyam

Shivam

Sundaram

Vishwa

Vishwa

Sundaram

Satyam

Satyam

Shivam

Satyam

IV

09.05.19

Hindi Spell Bee

Full Strength

1st Parth Kaushik             IV G

     Aadya Amar                IV E

     Ananya Bindal             IV B

     Aahana Halder            IV C

      Gauransh Singh         IV C  

Satyam

Shivam

Sundaram

Satyam

Satyam

I

10.05.19

Hindi Story Telling

1 student Per Sec

1st Navya Sharma            I A

2nd Kabir Sanan               I E

3rd Pranshu Dogra           I B

     Rudra Pratap              I G

II

III

10.05.19

10.05.19

Card Making

Theme-Mother’s Day

Card Making

Theme-Mother’s Day

Full Strength

1st Vivaan Dassi              II C

     Saanvi Magu              II E

2nd Aardhya Gupta         II A

      Aditi Gupta               II E

3rd Inaya Ali                    II B

     Anishka Gupta          II E

Consolation:

   Aradhya Dua               II D

   Kavya                           II F  

1st Daksh Vinod Agarwal    III F

     Neil Chauhan                 III A

     Awnika Narayan            III A

2nd Suyansh                          III H

      Vihaan Jindal                III A

3rd Kamakshi                       III C

      Ritwik                             III C

Consolation:

     Shreya Singh                  III G

     Aastik Sharma               III B

Sundaram

Shivam

Shivam

Satyam

Shivam

Vishwa

Vishwa

Vishwa

Sundaram

III

17.05.19

Hindi Group Recitation

15 to 20 students

1st Students of class III B

2nd Students of Classes-

      III F & III H



Hindi Story Telling Class I

Hindi Group Recitation Class III

Hindi Group Recitation Class III


Class

Date

Event

Participation

Result

House

IV

 

 

 

 

V

13.05.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

English Declamation

Topic- We are still in the beginning of internet’use it wisely’

 

Topic-

With so many things coming back in style,I can’t wait till loyalty & morals become a trend again.

1 student per house

 

 

 

 

1 student per house

 

1st Kavya  Garg           IV D   

2nd Aanya Varshney   IV B

      Aadya Sukole        IV E

 

 

1st Shanbhavi Sinha       V C

2nd Atmaja Parida          V G   

 

Sundaram

Satyam

Shivam

 

 

Satyam

Shivam

 

 


Overall Inter House Result: 1st Position -- Satyam House
2nd Position – Shivam House

Declamation in Progress


Academic Excellence Awards: Date: 03.05.19

Academic Excellence Certificates were awarded to the deserving students who had scored more than 95% marksin class I and to the students who had scored more than 90% in class III





 

The proud moment




 

 

RESULTS (PRIMARY) FOR April 2019

INTER CLASS RESULTS-

CLASS

DATE

EVENT

PARTICIPATION

RESULT

HOUSE

II

22.04.19

English Calligraphy

Full strength

1stAnaviUpadhaya          II E

     Anjali Bhushan            II D

2ndLavitraMathur           II C

Parv Yadav                  II F

3rdAnviksha Sharma       II H

Consolation:

Gaurvisha Arora         II A

     Saanvi Magu                II E

 

 

 

 

 

III

22.04.19

English Calligraphy

 

Full strength

1stDivyanshiGottani       III A

TejalPahariya             III G

2ndIshikaTrisal               III D

Anand Sahay               III B

3rd Lakshmi Menon          III H

Consolation:

Kriday Agarwal         III E

Sundaram

Vishwa

Sundaram

Vishwa

Satyam

 

Shivam

IV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.04.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hindi Calligraphy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Full strength

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Agastya Mittal            IV C

HarshitManochaIV A

2nd Anurag Chakraborty  IV G

LakshayPratap Singh  IV F

3rd Pooja Kumari               IV D

Consolation:

Agrim Sharma             IV B

Shivam

Vishwa

Vishwa

Vishwa

Shivam

 

Vishwa

 

 

V

23.04.19

English Calligraphy

 

 

 

 

Full Strength

1st Shambhavi Sinha         V C

2nd Prisha Singh                V B

     Bani Gupta                   V G

3rd Vidhi Sharma               V D

Consolation:

    Mrinalli Suttar               V F

Sakshi Bhardwaj            V E

Satyam

Satyam

Satyam

Vishwa

 

Sundaram

Shivam

II

25.04.19

Hindi Calligraphy

Full Strength

1st AnvikshaSharma       II H

   Vidushi Katara            II C

2nd Saanvi Magu             II E

    Anshika Shukla          II G

3rd Nitya Ambardar       II F

   Gaurisha Arora           II A

Consolation:

   Saanvi                            II H

   Inaya Ali                        II B

 

III

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV

25.04.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29.04.19

 

Hindi Calligraphy

 

 

 

 

 

 

 

 

English Spell Bee

 

Full Strength

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Full Strength

1st Devdrita Halder         III B

    Harsh Dubey               III A

2nd Tejal Pahariya          III G

     Ishika Trisal               III D

3rd Lakshmi Menon        III H

     Atrija Sachan             III F

Consolation:

     Raisa Walia                III E

      Kritika Verma          III C

 

1st Agastya Mittal        IV C

     Swarit Tripathi       IV E

2nd Harshit Manocha   IV A

     Parth Kaushik         IV G

     Aadya Sukole           IV G

3rd Lakshya Pratap Sngh   IV F

      Aahana Halder        IV C

 

Sundaram

Shivam

Vishwa

Sundaram

Satyam

Sundaram

 

Shivam

Satyam

 

Shivam

Vishwa

Vishwa

Satyam

Shivam

Vishwa

Satyam

 

V

29.04.19

Hindi Spell Bee

Full Strength

1st Bhuvi Gupta                 V G

    Tripte Pandita               VB

   Shambhavi Sinha           V C

   Kumar Aditya                V D

2nd Pranit Unnikrishnan    V F

    Akshaj Dubey                 V C

    Shubhangam Yadav       V B

    Harshita Durani             V C

3rd Tanisha Khera              V F

      Garima Singh              V G

 

Vishwa

Shivam

Satyam

Sundaram

Vishwa

Satyam

Vishwa

Satyam

Sundaram

Sundaram

Class

Date

Event

Participation

Result

House

IV & V

29.04.19

Sub-Junior Kho-Kho

12 Students

1st Position

2nd Position

Satyam

Sundaram

 



Kho – Kho in action

The winning Team

 

Academic Excellence Awards: Date: 18.04.19
Academic Excellence Certificates were awarded to the deserving students who had scored more than 90% marksin class IV.


The proud moment





 

Earth Day Celebration: Date : 24.04.19
Interschool Art Competition was held on 24th April 2019 to celebrate the Earth Day in the premises of Vishwa Bharati Public School. Nitya Arora of class VA was awarded 2nd position in the Foik Art. Students from 29 schools of NCR had participated in this competition

RESULTS (PRIMARY) FOR JANUARY 2019

INTER CLASS RESULTS-

Class Date Event Participation Result House
V 18.1.19 Self-Composed Poem(Acrostic Poem) Full strength 1st:
1.Pratyush Das.  V B
2.Sayyuri Khare. V A
2nd:
1.Aastha Chugh. V D
2.Anusha Garg. V G
3rd:
1.Aadita Sharma  V A
2.Meera Verma   V C

Satyam
Shivam

Shivam
Satyam

Sundaram
Vishwa
IV 22.1.19 English Vocabulary Full strength 1st :
1.Malini Sinha  IV C
2nd:
1.Vansh Gupta   IV F
3rd:
1.Aarnav Singh   IV D
2.Aarav Bhatt   IV G

Vishwa

Vishwa

Shivam
Sundaram
I 22.1.19 English Spell Bee Full strength 1st :
1.Vaibhavi Shrivastava  I G
2.Sounaya Dey   I G
2nd:
1.Dhairya Sharma   I E
2.DharshitIdhant Gupta  I A
3rd:
1.Anviksha Sharma   I H
III 23.1.19 English Creative Writing Full strength 1st:
1.Aadya.  III G
2.Sanskar. III C
2nd:
1.Harshit Verma. III C
2.Navya Jain. III B
3rd:
1.Arul Purwar  III A
2.Praneel Pravar   III C
3.Akshaj Sharma   III D

Shivam
Shivam

Shivam
Vishwa

Shivam
Vishwa
Shivam
IV 25.1.19 Hindi Creative Writing Full strength 1st:
1.Gauri Kothari.  IV C
2.Anirudh Mishra. IV G
2nd:
1.Shubhangam. IV A
2.Anvay Pal. IV C
3rd:
1.Aditya Kumar. IV B
2.Dhanishtha Thakur.  IV D
Consolation Prizes:
1.Vritika Singh. IV E
2.Kanishk. IV F

Vishwa
Shivam

Vishwa
Satyam

Sundaram
Vishwa

Shivam
Shivam
I 29.1.19 Little Chefs At Work 3 Students Per Class 1st:
1.Sidak Kaur.  II G
2.Awnika Narayan. II G
3.Vasundhara Sardana. II G
2nd:
1.Aanya Agarwal. II A
2.Sehaj K. Bindra II A
3.Rishika Ranjan II A
4.Devdrita Halder II B
5.Shriyansh Agarwal II B
6.Kamakshi Tayal II B
3rd:
1.Avanika Awasthi. II D
2.Manya Gupta.  II D
2.Kanav Arora. II D















V 29.1.19 Maths Quiz Full strength 1st:
1.Aadarsh Jeph.  V G
2.Debapratap Panda. V D
3.Pratyush Das. V B
4.Atharva Rajput. V B
2nd:
1.Aditya Shekhar. V F
2.Shreya Bansal. V D
3rd:
1.Harshit Mahala  V B

Vishwa
Shivam
Satyam
Shivam

Satyam
Shivam

Sundaram
1 30.1.19 Dekhao Aur Bolo 3 Students Per Class 1st:
1.Pranika Shukla.  I F
2.Divyanshi Ghidiyal. I F
3.Pragyan Jhawar. I F
2nd:
1.Inaya Ali. I H
2.Shivansh Baluni. I H
3.Aishi Chaurasiya. I H
3rd:
1.Dhairya Sharma I E
2.Ojaswi Choudhary  I E
3.Arahant Bhakta  I E












II 30.1.19 English Spell Bee Full strength 1st:
1.Rajdeep Ghosal.  II C
2.Dhairya Dhiman. II H
3.Suyash Dwivedi. II H
2nd:
1.Shiven Sehjpal. II E
2.Vihaan Gupta. II G
3.Diyana Pandey. II G








III 31.1.19 Hindi Spell Bee Full strength 1st:
1.Ananya Bindal.  III A
2.Daivik Agarwal. III B
3.Ishani Kanchan. III D
4.Anurag Chakraborty. III F
2nd:
1.Akansh Goel. III E
2.Mridul Pandey. III C
3rd:
1.Gauransh Singh. III C
2.Harshit Manocha. III A

Sundaram
Shivam
Shivam
Vishwa

Vishwa
Satyam

Satyam
Vishwa


Little Chefs At Work:  






 

Inter Shool Results:  
Art Competition : Creative Canvas Competition was held at The Khaitan Public School,Noida.

Class Category NAME Participation
I & II On The Spot RajdeepGhosal II C 2nd
III &IV On The Spot Nitya Arora IV D Ist
IV &V Mask Making Anuradha Agarwal V A 1st


Workshop For Students:     Date 24.01.19    Venue: VBPS Auditorium

A workshop for the students of class V was conducted by Mrs. Sonia Bareja from Scholastic.The students learnt the art of story narration using proper voice modulation,gestures and vocabulary. Students were also told about various types of communications and how one can become a good listener,speaker and a writer. Overall it was an informative session for the students.






Workshop attended by the students

Visit to Biscuit Factory:     Date 28.01.19

The students of class 3 were taken a short educational visit to a biscuit factory. Where the students were shown a documentry on various products of Parle-G. The students were also taken around the factory to see the production of toffees and candies of different flavours. It was indeed an educative visit for the students.




Paint and Celebrate Patriotism     Date 27.01.19    Venue: Anandram Jaipuria School ,Ghaziabad

Topic: Green Ghaziabad or Today’s Children are Tomorrow’s Citizens

To celebrate the 70th Republic Day, Painting Competition was organised in Anandram Jaipuria School. Around 2000students from more than 150 schools participated under different catagories. Debapratap Panda of class V, overall won the 1st prize and was awarded with the cash prize of Rs 51000/-. It was indeed a proud moment for him as well as the school.






Shopping Experience:   Date :31.01.19
The students of class 3 got an opportunity to have the shopping experience by themselves to understand the concept of money. They purchased few goodies of their choice from the tuck shop set up by the school canteen. It was an educative experience for them


Shopping experience by the students

RESULTS (PRIMARY) FOR NOVEMBER 2018

INTER CLASS RESULTS-

Class Date Event Participation Result House
1 29.11.18 Hindi Calligraphy Full strength 1st :
Saanvi   I A
2nd:
Anvi Upadhyay I D
Reyansh Garg I F
3rd:
Bhavya Singh I C
Anjali Bhushan   I G
Consolation:
Swastik Agrawal   I G
I 29.11.18 Card Decoration Full strength 1st :
Yogya   I D
Nivriti Singh   I H
2nd:
Ridha   I F
DarshitIdhant Gupta   I A
3rd:
Atharva Agarwal   I B
Anviksha Sharma   I H
Consolation:
Falguni   I B
II 29.11.18 Slogan Writing
Theme-Animals
Full strength 1st :
Daksh Agarwal   II D
Sehaj Kaur Bindra   II A
2nd:
Vanshika Tandon   II H
Awnika Narayan   II G
3rd:
Nivaan   II D
Saksham Garg   II B




Rang Bharo:   Date :-18.11.18
Art and Painting competition for all age groups was organised by Chinmaya Mission. The students won the prizes in various categories.

CATEGORY NAME CLASS Result House
A GautamiMahala
Riddhima Singh
Aahana Jain
K.Sanvi
SKG
SKG
SKG
SKG
1st
2nd
3rd
Appreciation
B Bhavika Singh
PriyanshiGiri
Avni B. Samal
Vihaan Jindal
II
II
II
II
Appreciation
Appreciation
Appreciation
Appreciation
C Nitya Arora
Shubhra Mishra
LavanyaKhantwal
K.Parthamesh
Samridhi Gangwar
Deba Pratap Panda
Anuradha Agarwal
IV
III
III
IV
V
V
V
1st
Appreciation
Appreciation
Appreciation
Appreciation
Appreciation
Appreciation

Prevention of Child abuse:   Date: 19.11.18
World Day for prevention of child abuse was observed on 19.11.18. The Head of the Primary Department Mrs.MeenaNayar presented a talk on this topic in the morning assembly where she made the students aware of the meaning and the types of child abuses and also told about what steps one can take to help keep a child safe from any kind of abuse.




 

Art Competition: ‘TaareZameen Par’ was organised by BharatiBhavan on 6.11.18 for the budding artists of classes 3rd , 4th and 5th. The winners were awarded with prizes and every participant was given a set of crayons.

CLASS THEME NAME RESULT House
III Diwali/
Underwater Scene
Gauransh   III C
AnuKumari   III F
Lakshay B Kumar   III D
Ananya Bhatia   III A
1st
2nd
3rd
Consolation
IV Diwali Mela/
Park Scene
Nitya Arora   IV D
Pooja Panda   IV A
NaamyaPrajapati   IV C
Sanvi Maurya   IV D
1st
2nd
3rd
Consolation
V Green Diwali/
Dreamy Night
Samriddhi Gangwar   V E
S.S Snehin   V G
Natasha Gupta   V D
Pratyush Das   V B
1st
2nd
3rd
Consolation





 
Proud winners of ‘Taare Zameen Par’

Magic Show:   Date:1.11.18
Was organised for the students of classes I & IIby the Red Cross Society.The magician showed enrapturing tricks and left the children spellbound. Children were overjoyed and they also participated enthusiastically.




 
Magic Show in Progress


RESULTS (PRIMARY) FOR OCTOBER 2018

INTER CLASS RESULTS-

Class Date Event Participation Result House
V 8.10.18 Flower Pot Decoration Full strength 1st :
Omkar Banaudaa   V A
Shubh Srivastava   V C
2nd:
Neeyati Bhargava   V G
Kashvi Chatteerji   V E
Consolation:
Pratyush Das   V B
Rohan Rai   V F

Shivam
Shivam

Sundaram
Vishwa

Satyam
Sundaram
IV 8.10.18 Diya Decoration Full strength 1st :
Yukti Agarwal   IV G
Samarth Verma   IV A
2nd:
Nitya Arora   IV D
Aarav Garg   IV F
3rd:
Sweety Mandal   IV E
Akshit Roy   IV B
Consolation:
Bhuvi Gupta   IV F
Harshann   IV C

Satyam
Shivam

Sundaram
Sundaram

Satyam
Sundaram

Vishwa
Satym
III 10.10.18 Candle Decoration Full strength 1st :
Advait Rajput   III A
Stuti Pokhriyal   III D
2nd:
Riddhi Sharma   III G
Shreya Yadav   III F
3rd:
Lavanya Khantwal   III B
Medhansh Prakash   III E
Consolation:
Krishna K.Juyal   III D
Shubhra Mishra   III G

Sundaram
Shivam

Shivam
Shivam

Sundaram
Shivam

Satym
Vishwa
IV 12.10.18 GK Quiz Full strength 1st :
Aditya Gupta   IV E
Vikhyat Dixit   IV F
2nd:
Vansh Gupta   IV F
3rd:
Yuvraj Divyajyoti   IV E
Consolation:
Priyansh Choudhary   IV B
Saumil Agarwal   IV D

Shivam
Vishwa

Vishwa

Sundaram

Satym
Sundaram
V 12.10.18 GK Quiz Full strength 1st :
Pratyush Das   V B
2nd:
Nishka Bisht   V B
Aditya Shekhar Singh   V F
Ipshita Dutt   V G
3rd:
Charvi Sharma   V D
Lakshika Saxena   V F

Satyam

Vishwa
Satyam
Shivam

Vishwa
Shivam

II 31.10.18 English Vocabulary Full strength 1st :
Dhairya Dhiman   II H
Anshi Gautam   II C
2nd:
Shiven Sehjpal   II E
Saksham Garg   II B
3rd:
Manya Gupta   II D
Diyana Pandey   II G
Mridul Singh   II H
V 27.9.18 Tangrambility 2 students per house 1st :
Students of Sundaram house
2nd:
Students of Satyam, Vishwa & Shivam house
III,IV &V 11.10.18 Creative Writing English 2 students per house 1st :
Students of Satyam House
2nd:
Students of Vishwa house
III,IV &V 11.10.18 Creative Writing Hindi 2 students per house 1st :
Students of Shivam House
2nd:
Students of Vishwa house
IV &V 11.10.18 International Folk Dance(Mayoor School) 12 students 1st
V 30.10.18 Computer Story Dice(Mayoor School) Aadarsh Jeph   V G
Omkar Banaudaa   V A
1st
Vishwa
Shivam


Educational Visit to a Biscuit Factory:
Class : V Date: 10th ,11th& 12th October
Class: IV Date : 24th,25th 726th October
Believing in the fact that ‘Learning by Observing’ encourages true understanding,curiosity and enthrills young minds with respeect,appreaciation and ideas towards the environment and people,the school had planned a field trip visit to Parley Biscuit factory in Noida. The children were accompanied by their teachers.The students were shown all the procedures in making various Parle - G products like biscuits,candies,toffees and many more.Overall it was a great learing experience for them.

RESULTS (PRIMARY) FOR SEPTEMBER 2018

INTER CLASS RESULTS-

Class Date Event Participation Result House
I 7.9.18 English Group Recitation 18 to 20 students 1st Students of   I A
2nd Students of   I E
3rd Students of   I F
II 14.9.18 English Skit Theme - Environment 10 to 12 students 1st Students of   II C
2nd Students of   II B
3rd Students of   II H
III 25.9.18 English Group Recitation 18 to 20 students 1st Students of   III D
2nd Students of   III C & III F
I 27.9.18 English Vocabulary Full strength 1st Pankaj tyagi   I C
2nd Pranika Shukla   I F
       Abhiraj Singh   I C
3rd Kautilya Patel   I B
       Bhavika Jain   I D
II 27.9.18 G.K Quiz Full strength 1st M. Tanishka   II B
      Shriyansh Agarwal   II B
      Vivvaan Puri   II A
2nd Shiven Sehajpat   II E
      Arav Choudhary   II A
      Devrita Halder   II B


English Group Recitation Class I & III


English Skit Class II

 

INTER HOUSE RESULT

Class Date Event Participation Result House
V 27.9.18 Tangrambility 2 students per class Result awaited

Fun cum Educational Trip :  Trip to Kidzania
The students of class III were taken for a trip to Kidzania which is a Global indoor Theme Park and has 100+ roleplay activities for children.The children took part & got educated and entertained at the same time through these activities.



 


Living their Dreams


 

Universe in Classroom   :   Mobile Planetarium
Class: I & II
Date: 19.9.18 & 20.9.18
An inflatable dome was set up by Leo Planetaria for the students of I & II. Leo Planetarium gave the feel of night sky to little children bringing them close to consetellations, planets and galaxies.



 

Inflatable dome

 

Donate a Walk
Class III
Date : 18.9.18
The students of class III and the teachers participated in the walk to spread the Road Safety awareness.It was organized by an NGO DRIVE SMART DRIVE SAFE with a project titled ‘1 Crore Steps for Safer Roads.’The students walked the path shouting the slogan “SADAK SURAKSHA JEEVAN RAKSHA”.



 


Walk for a Cause

 

RESULTS (PRIMARY) FOR AUGUST 2018

INTER CLASS RESULTS-

Class Date Event Participation Result House
I 14.8.18 Peacock Decoration All students 1st Yashika Rawat   I G
Chitrakshi Nigam   I E
2nd Anavi Upadhyay   I D
Avika Gupta   I C
3rd Urshita Das   I A
Vaibhavi Srivastava   I G
Consolation:
Arahant Bhakta   I E
II 13.8.18 Best out of waste(Pen Stand) All students 1st Janaki Agarwal   II D
Kanav Arora   II D
2nd Suyash Dwivedi   II H
Prajwal   II E
3rd Aahi Aarsh   II E
Ritwik Sanan   II C
Alankrit Gautam   II G
Consolation:
Kamakshi Tayal   II B
Virinchi P   II F
Vivaan Sareen   II G
III 14.8.18 Wall Hanging All students 1st Anu Kumari   III F
Kanav Arora   III A
2nd Ananya Tyagi   III B
Urvi Ruhela   III B
3rd Unnati   III D
Maulik Kumar   III A
Consolation:
Gaurvi Singh   III D
Samridhi Singh   III C
Sarthak Srijan Singh   III F
Satyam
Shivam
Sundaram
Vishwa
Sundaram
Vishwa

Satyam
Sundaram
Vishwa
IV 30.8.18 Hindi Vocabulary All students 1st Bhuvi Gupta   IV F
Vansh Gupta   IV F
2nd Saumil Agarwal   IV D
3rd Yuvraj Divyajyoti   IV E
Abhinav Verma   IV C
Consolation:
Shambhavi Sinha   IV B
Nandani Goyal   IV F
Vishwa
Vishwa
Sundaram
Sundaram
Vishwa

Satyam
Shivam
V 30.8.18 English Vocabulary All students 1st Yashvi Kapoor   V C
2nd Gayatri Chabra   V D
3rd Preeya Singh   V C
Sayyuri Khare   V A
Consolation:
Kamya Jain   V E
Jayashree Sharma   V E
Vishwa
Sundaram
Sundaram
Shivam

Sundaram
Shivam

INTER HOUSE RESULTS-

Class Date Event Participation Result
IV-V 13.8.18 Kho-Kho 12 students per house 1st Vishwa
2nd Satyam


Vishwa House

Satyam House

 

INTER SCHOOL RESULTS-

Class Date Venue Event Participation Names Result
V 3.8.18 Indus Valley Public School Noida Logo 1 Student Aadarsh Jeph   V G 2nd
IV & V 4.8.18 Indus Valley Public School Noida Tangrambility 2 Students Omkar Banaudha   V A
Saumil Agarwal   IV D
2nd
III & IV 23.8.18 Vishwa Bharati Public School Noida On the Spot Painting 2 Students Nitya Arora   IV D
Anu Kumari   III F
1st
IV & V 24.8.18 Vishwa Bharati Public School Noida English Poem Enactment 8-10 Students Simridhi Bhat   V E
Avani Kapoor   V E
Kaashvi Chatterjee   V A
Tejanshi Pradhan   V F
Sayyuri Khare   V A
Shambhavi Sinha   IV B
Muskaan Khandelwal   IV B
Mrinank Laskar   IV F
3rd
V 28.8.18 Vishwa Bharati Public School Dwarka Folk Art 1 Student Anuradha Agawal   V A 3rd
IV & V 31.8.18 Apeejay School Noida On the Spot Painting 2 Students Tehzeeb Khan   V A
Nitya Arora   IV D
1st

Workshop on Project CACA (Children Against Child Abuse)
A workshop was conducted on 18/08/2018 at the school premises, for the sensitization and awareness of teachers on Project CACA. The workshop covered not only the various forms of child abuse viz physical, social & emotional and the ways to prevent the children from being victim of it but also sensitized the legal and constitutional provisions such as The Protection of Children from Sexual Offences Act (POCSO Act, 2012), Juvenile Justice (Care and Protection) Act (JJA), 2015. This project is child rights based and holistic in approach and creates a safety net for children against child abuse.
Ms Aakansha Lakhuriya, a clinical psychologist with Fortis Healthcare and Mr Vikas Nautiyal, Director for implementation of Project CACA conducted the workshop and guided us how to deal with a child facing abuses.
A parallel workshop was also conducted for the non-teaching staff of the School.



 

Teaching Staff

Non-teaching Staff

 

RESULTS (PRIMARY) FOR MAY 2018 INTER CLASS RESULTS

Class Date Event Participation Result House
I 2.5.18 English Calligraphy Full Strength 1st Nitya Spaliya   I F
Lovely   I H
2nd Anvi Upadhyay   I D
Aashma   I F
3rd Anshika Shukla   I A
Anjali Bhushan   I B
Lavitra Mathur   I C
V 9.5.18 English Calligraphy Full Strength 1st Swati Kumari   V G
Simridhi Bhat   V E
2nd Avni Bansal   V A
Shaurya Nimit   V B
3rd Tapur Howladar   V D
Anushka Garg   V G
Consolation:  
Aditya Shekhar   V F
SayyuriKhare   V A
Shivam
Satyam
Sunadaram
Sunadaram
Satyam
Satyam

Satyam
Shivam
III 10.5.18 Hindi Group Recitation 20 Students 1st Students of   III G
2nd Students of nbsp; III C and III F
IV 10.5.18 English Calligraphy Full Strength 1st Shambhavi Sinha   IV B
Madhvi Kakkar   IV G
2nd Mrinnali Sutar   IV C
Nandini Goyal   IV F
3rd Manya Sharma   IV E
Prisha Singh   IV D
Consolation:  
Devna Pandey   IV A
Satyam
Vishwa
Sunadaram
Shivam
Sunadaram
Satyam

Shivam
III 11.5.18 English Group Recitation 20 Students 1st Students of   II A
2nd Students of   II B
3rd Students of   II G

 

Hindi Group Recitation – Students of III C

Students of III A
 

 
Class Date Event Participants Result
IV & V 2.5.18 LOGO Aadarsh Jeph   V G
Aditya Shekhar Singh   V F
3rd position
IV & V 3.5.18 PICASSO
(at The Khaitan School )
Lakshita Awana   V F
Omkaar B   V A
3rd position


Winners of LOGO and PICASSO
 

 
Academic Excellence 2017-2018
Academic Excellence certificates were awarded to the students of classes 2nd & 3rd for scoring 90% and above and to the students of classes 4th & 5th for scoring 95% and above. The following students would also be awarded with the scholars badge for their brilliant performance.
Class Performers Percentage
Class IV :
Pratyush K Das
Preeya Singh
Aditya Shekhar Singh
98.1%
97.45%
97.4%
Class V :
Krish Fanda
Saanvi Dubey
Rishit Nanda
98.6%
98.4%
98%


Proud Moment - Students with Excellence Awards
 
Standing Tall with Scholars Badge
 

 
Best Reader Award 2017-2018 The students received a book and a certificate.
Class Performers
Class IV :
1st Sayyuri Khare
2nd Aditya Shekher
3rd Priyam Harsh
IV A
IV F
IV G
Class V :
1st Anushka Rao
2nd Rishit Nanda
3rd Rishika Walia
V F
V B
V D

HT PACE : Painting Competition held on 5.5.18
  Anugya Agarwal bagged the 3rd prize
Sports: Table Tennis Date: 27.4.18 to 29.4.18

 

1. Vishesh Saroha of class VB bagged 2nd position in the table – Tennis Tournament held at Panchsheel Balak Intercollege, Noida organised by GBN District Table-Tennis Association.
2. Vidushi Saroha of class IV D bagged 2nd position in the table – Tennis Tournament heid at Adharsheela Global School Vasundhara. Both the students received a certificate and a trophy.



 
Class Date Event Participation Result House
II 19.4.18 English Calligraphy Full Strength 1st Divyanshi Gattani   II A
Kriday Agarwal   II E
2nd Devdrita   II B
Tanvi Kapoor   II C
Aneesh Singh   II G
3rd Aanhika Acharya   II A
ShanayaDimri   II F
Consolation:
Agastya Vashisht   II H
Anwesha Singh   II D
III 19.4.18 English Calligraphy Full Strength 1st Agastya Mittal   III C
HarshitManocha   III A
2nd Anshika Yadav   III F
PraneelPrava   III C
3rd LakshayGiri   III B
Avani Saini   III D
Consolation:
RiddhiGanjoo   III G
Shivam
Vishwa
Satyam
Vishwa
Sundaram
Sundaram

Sundaram
IV 19.4.18 Hindi Calligraphy Full Strength 1st Anjali Kumari   IV B
Pooja Panda   IV A
2nd KashviParashar   IV A
Shreyanshi Sarkar   IV D
MrinnaliSutar   IV C
3rd Shambhavi Sinha   IV B
Avikaa Ahuja   IV C
Consolation:
YashikaRazdan   IV F
Satyam
Vishwa
Shivam
Vishwa
Satyam
Sundaram
Satyam

Sundaram
V 19.4.18 Hindi Calligraphy Full Strength 1st Krusha Gupta   V C
Anushka Garg   V G
2nd Natasha Gupta   V D
Lakshika Saxena   V F
Shaurya Nimit   V B
3rd M. Bhavana   V A
Sanvi Behl   V F
Samriddhi   V E
Satyam
Satyam
Satyam
Shivam
Sundaram
Shivam
Satyam
Satyam
I 26.4.18 Hindi Story Telling (Based on Moral Values) 2 Students per section 1st Anshika Gupta   I A
Aradhya Dua   I A
2nd Prisha Dhar   I E
Prakriti   I F
3rd Anavi Upadhyay   I D
II 26.4.18 Hindi Calligraphy Full Strength 1st Manya Gupta   II D
Suyash Dwivedi   II H
2nd Divyanshi G   II A
Anwesha Badatya   II B
3rd Akshay Parasar   II A
Ritwik Sanan   II C
Consolation:
Aarna Gupta   II F
Devdrita   II B
III 26.4.18 Hindi Calligraphy Full Strength 1st Swarit Tripathi   III C
Ipshita Jha   III G
Riddi Ganjoo   III G
2nd Aahana Halder   III B
T.Misha Rao   III F
3rd Sanvi Shrestha   III D
Consolation:
Lakshya Pratap Singh   III E
Mridul Pandey   III C
Vishwa
Shivam
Shivam
Satyam
Shivam
Sundaram

Vishwa
Satyam
IV 26.4.18 English Spell Bee Full Strength 1st Bhuvi Gupta   IV F
Tanish Verma   IV C
Pranit Unnikrishnan   IV E
2nd Avikaa Ahuja   IV C
3rd Madhvi Kakkar   IV G
Aarush Gupta   IV A
Vishwa
Shivam
Vishwa
Satyam
Vishwa
Sundaram
V 27.4.18 English Spell Bee Full Strength 1st Ayushi Pandita   V G
Neeyati Bhargav   V G
2ndAditya Shekhar   V F
Yashvi Kapoor   V C
3rd Aashi Jain   V F
Preeya Singh   V C
Vishwa
Sundaram
Satyam
Vishwa
Shivam
Sundaram

 
INTER CLASS RESULTS
Class Date Event Participation Result House
V 27.4.18 English Declamation
Topics:
1.How technology has destroyed human interaction
2. Moral values are the essence of life
2 students per house Technology
1st Aashi Jain   VF 2nd Anushka Garg   V G
Moral Values
1st Sayyuri Khare   V A
Mriganka Mukherjee   V D
2nd Kamya Jain   V E

Shivam
Satyam

Shivam
Vishwa
Sundaram


Proud Participants of English Declamation
Name Class Name Class
Janaki Agarwal I A Agastya Mittal III B
Kriday agarwal I B Satwik Mishra III C
Kanav Arora I C Avni Saini III D
Nabhya Bhardwaj I E Neev Singh III F
Amogh Dhar Diwan I H Shreya Bansal IV D
Arnav Rai III B Krish Fanda V E


Earth Day Activity was done in all the classes of the primary Department. The students were mainly involved in the discussion and poster making based on ‘Save the Earth’.
 

“The earth is what we all have in commom.”

HARMONICA GO GREEN
Inter School Competition was held to celebrate the EARTH DAY on 24th April in the school premises. 27 students of classes IV & V from different schools participated in the poster making competition. Nitya Arora of class IV Dwon the first prize. Display Board: A wonderful display board on “SAVE THE EARTH” was put up by the students of Vishwa House of Primary Department

 

“ A world without FORESTS is a world without LIFE”